Mączka rybna – warto ją stosować czy nie?
Mączka rybna jest częstym dodatkiem do pasz, które kierowane są do zwierząt gospodarskich. W szczególności pasza tego typu jest zjadana przez drób i świnie. Najlepsze mączki to te wykonywane z produktów zwierzęcych a w szczególności z ryb czy rybich produktów ubocznych, powstałych w przetwórstwie rybnym. Omawiany dodatek do pasz jest otrzymywany w branży rybnej w wyniku procesu proszkowania samych ryb, także rybich odpadków. Wysoka temperatura przetwarzania oraz selekcja składników pozwala tworzyć mączkę rybną najwyższej jakości. Więcej informacji na temat mączki rybnej prezentujemy właśnie w tym artykule.
Mączki rybne – co wchodzi w ich skład?
Mączka rybna jest wynikiem procesu przetwarzania ryb i ich komponentów. Końcowy produkt jest dodawany do pasz zwierzęcych. Mączki rybne składają się z wielu gatunków ryb. Przykładowo w jednym produkcie producenta możemy spotkać łososia, śledzia, flądrę natomiast w drugi produkcie może znajdować się wyłącznie łosoś. To oznacza bogaty wybór produktów, które są dostępne do zakupienia. Wielu hodowców zwierząt przekonało się już, że warto dodawać mączkę rybną do paszy. Przede wszystkim mączka jest niezwykle odżywcza i stanowi źródło białek, które występują w formie lizyny, argininy, metioniny, treoniny czy tryptofanu. Co ciekawe, wszystkie wymienione substancje są aminokwasami egzogennymi, co oznacza, że organizm zwierzęta ich nie produkuje. Z tego względu rybna mączka jest niezwykle pożywna, a jej dodawanie przynosi wiele zalet.
Mączki rybne – jak przebiega ich proces produkcji?
Produkcja mączki rybnej jest niezwykle rozbudowana, tym samym skomplikowana. Każdy etap jest dopracowany i współgra z innymi procesami technologicznymi. Na ogół można stwierdzić, że produkcja składa się z obróbki termicznej, prasowania składników, suszenia, a następnie mielenia. Cały proces technologiczny bazuje na bardzo wysokich temperaturach, aby wyeliminować szkodliwe drobnoustroje, nadmiar wody i zbędny tłuszcz, który mógłby zmienić skład i spowodować zatrucie u zwierząt. Bez względu na to czy chodzi o etap suszenia, czy mielenia każdy proces jest dopracowany i kontrolowany przez fachowców. Co ciekawe, aby wytworzyć tonę mączki rybnej potrzeba aż pięć ton surowych ryb. To pokazuje jakim koncentratem rybnym jest mączka rybna.
Mączki rybne – zalety stosowania w hodowli zwierząt
Mączka rybna jest przede wszystkim źródłem pełnowartościowych i lekkostrawnych białek. Hodowca, dodając do paszy mączkę rybną, sprawia, że pożywienie dla zwierząt jest pożywniejsze, zdrowsze i kształtuje ich wzrost i rozwój.